Cora Trestle Dining Table
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Soft grey top accents the beautiful white case | Yes |
| Graceful arched double pedestals with grand scaled stretcher | Yes |
| 18″ leaf | Yes |
| Top extends from 76-94″ x 40″ when leaf is in use | Yes |
| Dimensions | 76.00″W X 40.00″D X 30.00″H |
| Weight | 186.29 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 186.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cora Large Cocktail Table
5/0 Panel Footboard
4/6-5/0 Louver Headboard
Occasional Tables
| Weight | 153.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 71.5 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
| Features | Power |
6/0-6/6 Louver Headboard
Cora Dining Bench 1in
4/6-5/0 Panel Headboard
Cora Server
| Weight | 201.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 55.75 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
| Features | Storage |
Cora King Panel Bed
Round Din Table-top
Cora 7-Drawer Dresser
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Natural Parota Round Table top
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Horizons Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Marquez Dining Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.