Cora Server
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Soft grey top accents the beautiful white case | Yes |
| Framed drawers and end panels | Yes |
| Case is elevated off the floor to give it a light airy appearance | Yes |
| Custom designed hardware | Yes |
| Patterned drawer bottom | Yes |
| Board and batten design on doors with an adjustable shelf behind | Yes |
| Drop down glass front storage cubbies | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 55.75″W X 19.00″D X 40.00″H |
| Weight | 201.72 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 201.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 55.75 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
37256
Category: Dining Storage
Tags: Cloud/fog, Dining Storage, Riverside Furniture, Storage, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cora End Table
Cora Round Dining Table
Cora Chairside Table
6/6 Louver Footboard
Cora 7-Drawer Dresser
5/0 Panel Footboard
Cora Trestle Dining Table
5/0-6/6 Panel Siderails
Cora Ladderback Side Chair 2in
Cora Dining Bench 1in
Cora Small Cocktail Table
Jarvis Server
Keir Four Door Cabinet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Foundations Buffet
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Adrienne Four Door Cabinet
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.