Cora Ladderback Side Chair 2in
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Arched top rail and back slats | Yes |
| Handhold cutout in top rail | Yes |
| Wood seat with saddle shape | Yes |
| Seat height: 18″ | Yes |
| Arched back legs | Yes |
| Dimensions | 19.50″W X 24.50″D X 40.00″H |
| Weight | 25.35 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 50.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 19.5 × 40 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cora Dining Bench 1in
Cora 5-Drawer Chest
Cora King Panel Bed
4/6-5/0 Louver Headboard
Cora Armoire
Cora End Table
Cora Small Cocktail Table
Cora 1-Drawer Nightstand
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 20 × 28.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
| Features | Power |
6/6 Panel Footboard
6/0-6/6 Louver Headboard
Cole Dining Chair
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Tribeca Dining Chair
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.