Cora 5-Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Soft grey top accents the beautiful white case | Yes |
| Framed drawers and end panels | Yes |
| Case is elevated off the floor to give it a light airy appearance | Yes |
| Custom designed hardware | Yes |
| Patterned drawer bottoms | Yes |
| All drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides; Cedar veneer in bottom drawer; Dust panel under bottom drawer | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 19.00″D X 56.00″H |
| Weight | 207.23 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 207.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 56 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Panel Footboard
Cora Chairside Table
Cora Dining Bench 1in
Cora Large Cocktail Table
Cora Round Dining Table
Cora Landscape Mirror
6/0-6/6 Louver Headboard
6/0-6/6 Panel Headboard
Cora Trestle Dining Table
5/0-6/6 Panel Siderails
5/0 Panel Footboard
Cora Ladderback Side Chair 2in
Michael Alan Showroom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
5 Drawer Chest 6441CHT
Foundations Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Tribeca Door Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Skylar Door Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.