Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Dining Table
Description
Description
Unwind from a busy week gathered around the Weekender Dining Table, a versatile furnishing showcasing a knotty oak finish and a classically relaxed silhouette.
Product Details
| Sand Dune finish | Yes |
|---|---|
| Two 18″ leaves extends to 120″ | Yes |
| Solid Wood legs | Yes |
| Plastic glides | Yes |
| KD Construction | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 42 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand Dune |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Weekender Coastal Living Home Collection Pebble Counter Chair
| Dimensions | 25 × 23 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural Rattan |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Jupiter Bar Cart
| Dimensions | 20 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Swivel |
Weekender Coastal Living Home Collection Sainte-Ann Upholstered Bed Queen
| Dimensions | 88 × 68 × 48 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Coastal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Surf City Bed Headboard Twin
Weekender Coastal Living Home Collection Longboat Counter Chair
| Dimensions | 22 × 22 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Split Rattan |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Sandbar Console
Weekender Coastal Living Home Collection Pebble Dining Chair
| Dimensions | 25 × 23 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Salt |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Watch Hill Floor Mirror
Weekender Coastal Living Home Collection Watercolor Dining Table
| Dimensions | 46 × 46 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Storage |
Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Nightstand
Weekender Coastal Living Home Collection Sullivan Arm Chair
Weekender Coastal Living Home Collection Morada Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sea Salt |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table top
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez Dining Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Taos Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.