Westport 72″ Rectangle Extension Table
“Classic design gets a fresh update in our Navy Dining Collection. The 72″” rectangular extension table features a rich finish, carved apron, and turned legs, offering timeless charm with a modern edge. Paired with dowelback chairs in matching colors and soft upholstered seats, this set balances character, comfort, and contemporary appeal. Perfect for everyday meals and special gatherings alike.”
| Dimensions | 60 × 40 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Transitional |
| Collection | Westport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westport Cabinet Power Chair Side Table
| Dimensions | 16 × 22 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Transitional |
| Collection | Westport |
| Features | Power |
Westport Cabinet Power Chair Side Table
| Dimensions | 16 × 22 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | Green |
| Detail Color | White: 2545-6 Navy: 2546-6 Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Westport |
| Features | Power |
Westport Castered Leg Coffee Table
| Dimensions | 26 × 50 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Style | Coastal Transitional |
| Collection | Westport |
| Features | Storage |
Westport Leg Chair Side Table
Westport 72″ Rectangle Extension Table
Westport Dowelback Chair (2/ctn-kd)
Westport Tall Cabinet
| Dimensions | 17 × 38 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | Westport White |
| Style | Transitional |
| Collection | Westport |
| Features | Storage |
Westport Dowelback Chair (2/ctn-kd)
Natural Parota Round Table base
Rhett 96″ Dining Table
Natural Parota Round Table top
Marquez Rectangular Counter Height Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Taos Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Horizons Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.