Zoom TABLES 50542/56+91592/26
What makes this table so distinctive? Its top that seems to float in space, or the leaf system that doubles its seating capacity? Either way, ZOOM will give you a place to capture happy memories in time.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Extendable table with two 15″ leaves On selected top sizes and materials: One or two 15’’ leaves available Built-in leaf storage Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents installing and removing the leaves every day | Yes |
|---|---|
| On selected top sizes and materials: One or two 15’’ leaves available | Yes |
| Built-in leaf storage | Yes |
| Ball bearing mechanism successfully tested on over 7,000 cycles, which represents installing and removing the leaves every day for 10 years | Yes |
| Table base made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 250 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Dimensions | 102.25 × 38.125 × 30.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 26 Greywash |
| Style | Modern |
| Collection | Zoom |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zoom TABLES 50542/56+91591/26
| Dimensions | 87.125 × 38.125 × 30.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 26 Greywash |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zoom |
| Features | Storage |
Zoom TABLES 50522/57+90591/34
| Dimensions | 90 × 38 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 34 Concrete |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zoom |
| Features | Storage |
Zoom TABLES 50542/57+90575/34
| Dimensions | 102.25 × 38.125 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 34 Concrete |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zoom |
| Features | Storage |
Natural Parota Round Table top
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Gavin Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Horizons Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.