Archives Entertainment Console
The Archives Entertainment Console brings a sophisticated blend of materials and finishes to your home entertainment space. Featuring four woven-cane panel doors and adjustable shelving, this console is designed to accommodate an 80″ flat-screen TV, offering style and functionality. The high-clarity Classic Walnut finish over walnut veneers adds warmth and richness, while the ventilated back panel ensures your electronics stay cool. Ideal for those seeking a luxurious, yet practical piece to enhance their living room.
Product Details
| Four doors with woven-cane panel door frontsOne adjustable shelf behind each end doorOne adjustable shelf behind pair of center doorsVentilated back panelFinish: High clarity Classic Walnut finish adds richness and depthHardware: Custom pull hardware in S | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 38.25W x 13D x 11H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 21.125W x 11D x 11.375H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 92.00 |
| Center Base Panel Opening | 38.25W x 14D x 9.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13D x 1.5H |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Height | 30.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 21.125W x 11D x 10.75H |
| Left and Right Cabinet Opening | 21.125W x 11D x 22.5H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 21.125W x 11D x .75H |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Raffia |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 86.00 |
| Weight | 243 |
| Image Role Data | {“6123_75206_89_75350_89_55486_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_75206_89_75350_89_55486_89_room2”:[“Room Image 2″],”6123_55486_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_55486_89_open |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 86 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Archives 6/0 Rails
Archives Counter Stool
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Headboard
Casual Dining Archives Display Cabinet Base
Archives Raffia End Table
Archives Queen Panel Bed
Casual Dining Archives Display Cabinet Top
Archives Eight-Drawer Dresser
Bedroom Archives 5/0 Panel Footboard
Archives Ottoman
Archives Three-Drawer Nightstand
4 Drawer TV Stand IFD9921STN
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Alvarez Entertainment Credenza
Antibes Entertainment Credenza
Arcadia Entertainment Credenza
Linea Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Prado Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.