Catalina 9pc Workspace Library Wall
Creating the appearance of built in cabinets is easier than ever with this modular collection. Not only does this arrangement boast plenty of library storage and shelf space for your home office, but it also features file storage and a workspace desk. The adjustable ladder glides smoothly on the joined ladder rails allowing easy access to the upper shelves and providing a great look in your room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
|---|---|
| Adjustable wood shelves for design flexibility | Yes |
| Multi-step long lasting cottage white finish | Yes |
| Library Desk with drop down drawer | Yes |
| Lateral file drawers | Yes |
| Library Ladder with casters for easy mobility | Yes |
| Storage Drawers | Yes |
| Drawers have dovetail joints on front and back with full-extension ball bearing glides | Yes |
| Wall Space for outside corner bookcase is 12.5″ | Yes |
| The modular design of this collection allow many of the pieces to be arranged in a different order providing many different looks. | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
| Dimensions | 20 × 145 × 94.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Cottage White |
| Style | Transitional |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Catalina 8pc Library Wall With Writing Desk
Catalina 13pc Corner Library Wall
Catalina 40″ Library Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Catalina 40″ Lateral File
Catalina 12pc Corner Library Wall With Writing Desk
Catalina 4pc Space Saver Entertainment Wall
Catalina 5pc Library Wall
Catalina 6pc Small Entertainment Wall
Catalina 6pc Small Library Wall With Ladder
Catalina 6pc Large Entertainment Wall
Catalina 6pc Library Wall With Ladder
Penrose Entertainment Credenza
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Monolith Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Arcadia Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Kintore Entertainment Credenza
Linea Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Prado Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.