Catalina 56″ Tv Console
Smart and stylish, this TV console makes it easy to design a beautiful space around your television and media components. Its fresh Cottage White finish blends with any room’s décor while its reversible doors can be shown as paneled or louvered. Add the coordinating hutch for even more storage and display.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Multi-step long lasting finish | Yes |
|---|---|
| Levelers included to easily level and align your furniture | Yes |
| Slots in Backpanel designed for ventilation and Cord Management | Yes |
| Fixed shelf storage openings | Yes |
| Drawers have dovetail joinery with ball bearing glides | Yes |
| Glass door with Wood trim | Yes |
| Soundbar opening designed to accommodate the latest technology | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
| Dimensions | 17.5 × 56 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Cottage White |
| Style | Coastal |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Catalina 2pc 40″ Lateral File & Hutch
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Catalina 4pc Space Saver Entertainment Wall
Catalina 5pc Library Wall
Catalina 7pc Entertainment Wall
Catalina 6pc Large Entertainment Wall
Catalina 9pc Workspace Library Wall
Catalina 13pc Corner Library Wall
Catalina 32″ Open Top Bookcase
Catalina 5pc Corner Library Wall
Catalina 22″ Open Top Bookcase
Catalina 6pc Small Entertainment Wall
Prado Entertainment Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Fynn Blonde Display Cabinet
Foundations Entertainment Credenza
Albion Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.25 × 80.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Power |
Monolith Entertainment Credenza
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Menton Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.