Charleston Entertainment Console
Heirloom quality meets a fresh traditional design interpretation and modern functionality in the Charleston Entertainment Console. With three doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each, the console is crafted of Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and a Solid-Wood Edge top. The exterior finish is Black Cherry patina with subtle distressing and accented by handpainting on the drop-front. The door fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish. The custom floral decorative pulls feature an antique bronze color. Accommodates a 70-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from b | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 13D x 11H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 22.25W x 13D x 11H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 215.16 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Base Panel Opening | 21W x 14.5D x 10.5H |
| Center Cabinet Opening | 21W x 14.5D x 22.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 13D x 1.25TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66.75 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Height | 35.50 |
| Left and Right Base Panel Opening | 22.25W x 14.5D x 10.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 22.25W x 14.5D x 22.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 22.25W x 13D x 1.25TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 180.84 |
| Image Role Data | {“6750_55472_00_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_55472_00_50002_97_80210_85_SS198_03_029_room”:[“Room Image 1″],”6750_55472_00_room”:[“Room Image 2″],”6750_55472_00_room2”:[“Room Image 3”],”6 |
| Weight | 180.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Charleston Round Pedestal Dining Table Base
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston Nightstand
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Upholstered Side Chair
Charleston Rectangle Dining Table with 1-20in Leaf
Charleston Jewelry Armoire
Charleston Cal King Sleigh Bed
Charleston Bench
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Console Table
Charleston Round Pedestal Dining Table with 1-20in Leaf
Alvarez Entertainment Credenza
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Rune Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Fynn Display Cabinet
Linea Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.