Painted Canyon 32″ Fireplace
Introducing the Hearthside Collection, our range of space-saving 32″ fireplaces, expertly assembled and styled to fit any décor. Whether you’re looking to complement our Occasional and Dining room collections or make a statement with a stand-alone piece, Hearthside fireplaces offer unmatched versatility. Each unit arrives ready to use, with a pre-installed log set, large drawer, and intuitive remote and panel controls. Enjoy customizable flame and heat settings and essential safety features for a warm, inviting, and secure environment.
Features
| Customizable | Yes |
|---|
| Weight | 71.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Painted |
| Features | Customizable |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Painted Canyon Electric Fireplace Media Console
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 34 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Painted |
| Features | Storage |
Painted Canyon Power Chairside Table
| Weight | 41.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Painted |
| Features | Power |
Bakersfield 32″ Fireplace
| Weight | 73.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Bakersfield |
| Features | Customizable |
Urban Icon Collection 32″ Fireplace
| Weight | 71.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Contemporary |
| Collection | Urban |
| Features | Customizable |
Telluride 32″ Fireplace
| Weight | 64.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Telluride |
| Features | Customizable |
Cannon Valley Electric Fireplace Media Console
| Weight | 150.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cannon |
| Features | Storage |
Altamonte Electric Fireplace Media Console
| Weight | 156.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Altamonte |
| Features | Storage |
Fairview Oak 32″ Fireplace
| Weight | 75.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Fairview |
| Features | Customizable |
Urban Icon Electric Fireplace Media Console
| Weight | 160.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | UI White |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Electric Fireplace Media Console
| Weight | 160.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.