Alfresco Costiere Chest
With understated style and exquisite design details, the four-drawer Costiere Chest exudes character. Crafted of Oak Veneers with a solid wood edge top, the Costiere is finished in Normandy, a dark blue gray with scraping for a vintage feel. A touch of elegance is added with knob hardware in a hand hammered Florentine gold color. Drawers have self-closing undermounted drawer guides for ease of operation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 34.625W x 11.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Florentine Gold |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, wormholes, rock, rasping edge, scraping, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“6025_85003_45_room”:[“Room Image 1″],”6025_75206_90_75300_90_75310_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 2″],”6025_75206_90_75350_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 3”],”6025_85003_4 |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alfresco Lapilli Console Table
Casual Dining Alfresco Vittorio Rectangle Dining Table Base
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Alfresco Marzano Windsor Arm Chair
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Alfresco Costa Display Cabinet
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Nidra Accent Table
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Zina Accent Table
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.