Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
In a European provincial silhouette with a Moroccan flair, the Bellissimo Bachelors Chest is adorned with geometric motifs on the front, and a two-tone finish treatment. Pottery, or dark gray, is on the outside of the case, and Light Tusk, or light taupe, is on the drawer fronts. A touch of elegance is added with hand-hammered Florentine gold knob hardware. The three drawers have self-closing undermount drawer guides. In the top drawer is a drop-in felt liner and the bottom drawer is cedar lined. Three-plug electrical outlet.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with self-closing undermount drawer guidesDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerPower supplyTouch dimming switchLight underneathFinish: Pottery (dark gray) finish on outside of case. Light Tusk (light taupe) finish on draw | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin, Cedar, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Pottery (dark gray) finish on outside of case. Light Tusk (light taupe) finish on drawer fronts |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 116.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38.5 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Alfresco Lapilli Console Table
Alfresco Marzano Windsor Arm Chair
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Casual Dining Alfresco Vittorio 80in Rectangle Table Top w/ 2-22in Leaves
Alfresco Costa Display Cabinet
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Alfresco Costiere Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Monolith Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
5 Drawer Chest 6441CHT
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Serenity Five Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.