Alfresco Lapilli Console Table
Inspired by the Italian coastline of the Adriatic Sea, classical design is made new in the Lapilli Console Table combining a metal base shaped with airy geometric motifs and an organic stone veneer top. The base is finished in a metallic silver tone with distressing texture applied for tactile appeal.
Product Details
| Carton Height | 35.75 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 92.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Stone Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 150 |
| Image Role Data | {“6025_85001_15_room”:[“Room Image 1″],”6025_80111_83_80117_15_85001_15_50006_83_room”:[“Room Image 2″],”6025_85001_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6025_85001_15_top”:[“Top Sil |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 88 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Casual Dining Alfresco Vittorio Rectangle Dining Table Base
Casual Dining Alfresco Vittorio 80in Rectangle Table Top w/ 2-22in Leaves
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Alfresco Costa Display Cabinet
Alfresco Costiere Chest
7781 Blackburn Console
Catalina Console Table
Deen Console Table
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Jackson Console Table
Compass Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Linea Console Table
Linea Console Table
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Equinox Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.