Charleston Three-Drawer Accent Chest
Capturing the vintage charm of the coastal South and the tropical craftsmanship of the West Indies, the Charleston Three-Drawer Accent Chest has scalloped legs and dramatic decorative pulls in a carved leaf motif in an antique bronze color. Crafted of Maple Veneers, the chest is finished in Gullah Green, a deep teal-blue reminiscent of the mysterious waters within wetlands and marshes of the American South. The 3 self-closing drawers have an interior color matching the exterior.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersInterior drawer color matches the exteriorFinish: Gullah Green: A deeper teal-blue color reminiscent of the mysterious waters within wetlands and marshes of the American South. A “darker” version of Verdigris Green.Hardware: Anti | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 212.96 |
| Carton Width | 48.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 44.00 |
| Weight | 186.12 |
| Image Role Data | {“6750_85017_38_room”:[“Room Image 1″],”6750_85017_38_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_85017_38_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_85017_38_top”:[“Top Sil |
| Weight | 186.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Seven-Drawer Dresser
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Demilune Accent Table
Charleston Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Living Room Charleston Side Table
Charleston Queen Sleigh Bed
Living Room Charleston End Table
Casual Dining Charleston Round Pedestal Dining Table Top
Charleston Cal King Sleigh Bed
Charleston King Upholstered Bed
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Nidra Accent Table
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Jackson Pedestals
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Arlyn Etagere
Sundance Bed Bench
Oxford Two Door Cabinet
Solaria Accent Table
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.