Round Accent Martini Table
Crafted of metal and cast iron with an antique gold metal frame and textured accents around the top edge and ring stretcher, this round martini table has a European flair and adds beauty to even tight spaces with its compact footprint.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 8.25 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 36.38 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal Tube with Cast Iron |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 28.66 |
| Image Role Data | {“6080_50001_MTL_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”6080_50001_80113_MTL_room”:[“Room Image 1″],”6080_50001_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6080_50001_MTL_top”:[ |
| Weight | 28.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | 6080-50 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Console
St. Armand Rectangular End Table
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Laguna Accent Table
Arlyn Etagere
Nidra Accent Table
Oxford Two Door Cabinet
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Sundance Bed Bench
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Solaria Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.