Escape-Coastal Living Home Collection Counter Stool
Description
Description
The Escape Counter Stool is designed with a white body and a neatly wrapped woven abaca seat, creating a breezy seating accent full of stylish appeal and function.
Product Details
| Woven abaca seat | Yes |
|---|---|
| Sailcloth finish | Yes |
| Ships one per carton | Yes |
| Ships set up | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 15 × 24 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sailcloth |
| Style | Coastal |
| Collection | Escape-Coastal Living Home Collection |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
833602
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Sailcloth, Universal Furniture, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Escape-Coastal Living Home Collection Bedside Table
| Dimensions | 19 × 26 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boardwalk |
| Style | Coastal |
| Collection | Escape-Coastal Living Home Collection |
| Features | Storage |
Escape-Coastal Living Home Collection Nesting Twin Headboard
Escape-Coastal Living Home Collection Surfside Queen Bed
Escape-Coastal Living Home Collection Nightstand
Escape-Coastal Living Home Collection Coastal Campaign Chest
Escape-Coastal Living Home Collection Hamptons Dining Chair
| Dimensions | 25 × 20 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandbar |
| Style | Coastal |
| Collection | Escape-Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key Etagere
Escape-Coastal Living Home Collection Coca Plum Mirror
Escape-Coastal Living Home Collection Seabrook King Bed
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key King Bed
Escape-Coastal Living Home Collection Nesting King/Cal King Headboard
Escape-Coastal Living Home Collection Pull Up Bench
| Dimensions | 18 × 62 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Collection | Escape-Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Arlyn Etagere
Laguna Accent Table
Laguna Accent Table
Jackson Pedestals
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Sundance Bed Bench
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Solaria Accent Table
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Kaley Etagere
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.