Roscoe Fabric Ottoman
Fine craftsmanship, unique materials, and modern styling characterize the eclectic Bernhardt Interiors collection. With a compact size and an elegant design, the Roscoe ottoman is the perfect accent for the luxe interior. The sides curve gently inward to form an hourglass shape, accentuated by refined nailhead trim. From a variety of fine fabrics and finishes, this piece may be customized to suit any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.8 |
|---|---|
| Cubes | 9.4 |
| Fabric | 2743-044 |
| Fabric Shown | 2743-044 |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 20 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | BFR_Domaine-Blanc-2017-catalog-0005.jpg and BFR_Domaine-Blanc-2017-catalog-0019.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Inward curved ottoman. | Yes |
| Nailhead trim on contours. | Yes |
| Wood board construction. | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 20 in (50.8 cm) |
| Dimensions | 20 × 20 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ronin Arm Chair
| Dimensions | 24.75 × 23.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Jasper Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Wyman Nesting Table
| Dimensions | 14 × 20 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Kingston Fabric Ottoman Without Nails
| Dimensions | 21 × 27 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Gemma Fabric Swivel Chair
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Pemba Shelter Bed King
| Dimensions | 91.38 × 87.5 × 60.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 31.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alana Fabric Swivel Chair
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Astoria Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 88 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Barret Small Pouf Ottoman
Jordan Small Ottoman
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Blair Ottoman
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Foster Leather Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Jasper Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.