Cumberland Leather Chair
The Cumberland chair offers luxurious comfort in a transitional style. Clean, horizontal lines, flared arms, sumptuous leather and tapered legs on the exposed wood frame draw inspiration from midcentury modern design. The expansive seat features sinuous spring construction and a luxe down cushion, delivering the highest level of comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 84.3 |
| Cubes | 32.08 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Leather | 218-002 |
| Leather Shown | 218-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 55.0 |
| Total Shipping Weight | 55.0 |
| Website Material | Leather |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 51 |
| Dimensions | 35.5 × 30 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lowe Nightstand
Calder Side Table
Calavaras Dresser
Palma Canopy Bed King
Albion Fabric Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arris Cocktail Table
Serpentine Dining Table
Kendo Side Table
Throw Pillow (23″ x 14″)
| Dimensions | 23 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Ares Fabric Swivel Chair
Saxon Fabric Chaise
| Dimensions | 31 × 80 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Chelsea Accent Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.