Tarleton Fabric Ottoman
Bring the comfort of our Tarleton furniture line to any room with the Tarleton Ottoman. Pair it with a chair or alongside a sofa or loveseat. This ottoman provides quick and convenient support wherever you need it, letting you extending the beauty of Tarleton design into any room of a home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 22.1 |
|---|---|
| Cutandsewnumber | 2050-CS1 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Optionlink | B4261 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 52 |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 40.0 |
| Total Shipping Weight | 40.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Rectangular ottoman. | Yes |
| Webbing construction. | Yes |
| Exposed turned legs. | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Dimensions | 27 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bliss Fabric Armless Chair
Drew Fabric Swivel Chair
Mily Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Rory Fabric Swivel Chair Without Pillows
Marcato Cocktail Table
Addison Fabric Chair
| Dimensions | 38 × 35 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Rollins Fabric Chair
| Dimensions | 40.75 × 38 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Bone Cerused |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marcato Side Table
Bliss Fabric Sectional
| Dimensions | 123.5 × 160.5 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Marco Fabric Chair
| Dimensions | 37 × 29 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Delta Fabric Ottoman
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Jasper Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
| Features | Fabric |
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Barret Small Pouf Ottoman
St. Francis Small Ottoman
Jordan Small Ottoman
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Jasper Fabric Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.