Tobais 5′ x 8′
Description
Description
Hand woven rescued Italian leather and natural hemp. This rug is not recommended for high traffic areas.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Additional information
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 5 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 5′ X 8′ |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tobais, Beige 5′ x 8′
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 5 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 5′ X 8′ |
| Features | Leather |
Tobais, Beige 9′ x 12′
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 9′ X 12′ |
| Features | Leather |
Tobais 9′ x 12′
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 9′ X 12′ |
| Features | Leather |
Tobais 16″ x 16″
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 16″ X 16″ |
| Features | Leather |
Tobais, Beige 16″ x 16″
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 16″ X 16″ |
| Features | Leather |
Tobais, Beige 8′ x 10′
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 8 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 8′ X 10′ |
| Features | Leather |
Tobais 8′ x 10′
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 8 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Tobais |
| Rug Size | 8′ X 10′ |
| Features | Leather |
Sherman 10 X 14 Rug
Dakota 8 X 10 Rug
Hayes 10 X 14 Rug
Pratt 10 X 14 Rug
Merrill 10 X 14 Rug
Hayes 8 X 10 Rug
Pratt 8 X 10 Rug
Dakota 10 X 14 Rug
Alton 9 X 12 Rug
Michael Alan Showroom
Elaning 5′ x 7′ Rug
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 0.38 × 63.63 in |
| Color | Black/Gray/Cream, Brown, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven, abstract design in cream, gray, black and gold. 9mm pile. Polyester, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Rug Size | 5′ x 7′ |
Randall 10 X 14 Rug
Sherman 8 X 10 Rug
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.