Balam 4 Shelves, Bookcase
Our exquisite White Balam collection is meticulously handcrafted using high-quality mango and teak wood. This simple yet striking collection is designed to infuse your space with an organic, modern aesthetic. The bookcase boasts a unique organic shape, featuring elegantly curved oval shelves and rounded legs, adding a touch of sophistication to any room.
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Stained White finish |
| Style | Modern |
| Crafted of sustainable mango and teak wood. | Yes |
| Translucent, multi-step lacquer with a white finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Fixed shelves. | Yes |
| Weight | 74.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 15.25 × 70.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam 6 Drawer, Dresser
Balam 6 Drawer, Dresser
| Weight | 220.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61.5 × 19.75 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Chairside Table
Balam Black Balam, Round Dining Table
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath
Balam 1 Shelf, End Table
| Weight | 68.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Seat & Metal Base Chair
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Cocktail Table
Balam 5 Drawer, Chest
Vista Etagere
Richmond Etagere
Ashton Etagere
Sterling Bookcase
Eastline Etagere
Harvest Etagere
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Hollywood 72″ Bookshelf
Brambleton Small Bookshelf
Jasper Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.