Tuxedo 8 Shelves, Bookcase
If you’re in search of a timeless and elegant piece of furniture, look no further than the Tuxedo collection. Crafted by our skilled artisans from solid, lightly distressed wood, this bicolor collection is destined to be the focal point of any room.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Poplar veneer |
| Finish | Multi-step lacquer in a brown and dark gray finish. |
| Style | Modern |
| Crafted of pine and poplar veneer. | Yes |
| Multi-step lacquer in light brown and dark brown tones | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Multiple fixed shelves for a neat and organized look. | Yes |
| Weight | 104.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.25 × 13 × 72.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Tuxedo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lennox Etagere
Tatum Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Eastline Etagere
Adrienne Bookcase
Jasper Etagere
Vista Etagere
Simon Etagere
Richmond Etagere
Ashton Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.