Brookhaven Tall Bookcase
Used alone or in pairs, the Brookhaven Tall Bookcase brings timeless Americana style in a classic cherry finish to your living space in a striking, statuesque focal point piece. With four adjustable shelves and one stationary shelf, the bookcase offers ample storage in a 32-inch wide and 14 ¼-inch deep profile.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 82.00 |
| Carton Length | 17.25 |
| Carton Weight | 125.33 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 14.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 78.25 |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99.65 |
| Image Role Data | {“281_10_422_inset1”:[“Schematic”,”Schematic 1″],”281_10_422″:[“Room Image 1″],”HF28110410WallB_8_05”:[“Room Image 2″],”281_10_422_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_10_422_strai |
| Weight | 99.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 32 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven End Table
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Open Bookcase
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Console Table
Brookhaven Round Cocktail Table
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Lateral File
Stellar Etagere
Sawyer 36″bookshelf
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Hollywood 72″ Bookshelf
Tatum Etagere
Harvest Etagere
Adrienne Bookcase
Brambleton Bookcase
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.