Brookhaven Console Table
With graceful lines and soft curves, the Brookhaven Console Table projects a casual classic profile. Timeless design details give this console character, including a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers, fluted cabriole legs and medallion-shaped traditional bronze-finished hardware. One drawer and one shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 8.75 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 65.59 |
| Carton Width | 55.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28.125W x 12.25D x 3.6875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.14 |
| Image Role Data | {“281_80_151_inset2”:[“Room Image 1″],”281_80_151”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”281_80_151_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brookhaven Executive Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Lateral File
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Round Cocktail Table
Latola Solid Wood Console
Equinox Console Table
Acosta Console Table
Adrian Console Table
Gavin Console
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Darsa Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Raiden Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.