Drake 76″ Bunching Bookcase w/Door
Drake Home Office offers a classic old world style, all case pieces have rustic oak plank board tops. This two-toned finish combines a relaxed antiqued gray finish with warm rustic oak patina. Solidly constructed and designed to function the way we work today.
Product Details
| Knotty Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
|---|---|
| Combine 2 or more to create “Bunching Bookcase” | Yes |
| Offers 2 adjustable shelves | Yes |
| Offers 2 doors with adjustable shelf behind | Yes |
| Wire management features | Yes |
| Construction | Rustic Knotty Oak Veneer and Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 32″W x 15″D x 76″H |
| Weight | 128 Lbs. |
| Cube | 28.8 |
| Style | French Farmhouse |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Rustic Gray & French Oak Finish | Yes |
| Finish | Rustic White and French Oak |
| Collection | Drake |
| Product Cube | 28.76 |
| Carton Weight | 127.6 |
| Product Weight | 107.8 |
| Color Code | RFO |
| Color Name | Rustic White & French Oak |
| Carton Dimensions | 35″W x 17.75″D x 80″H |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drake Coffee Table
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 19 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake Backless Stool
Drake Lift Desk
Drake Chairside Table
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake Lateral File Cabinet
Drake Executive Desk
Drake 60″ Writing Desk
Drake 66″ Credenza
Drake Slat Stool
Drake Dining Table
Drake Dining Bench
Drake Slat Chair
Radcliff Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Richmond Etagere
Adrienne Bookcase
Declan Etagere
Vista Etagere
Carter Etagere
Providence 4 Shelf Rafia Etagere
Piper Etagere
Brambleton Small Bookshelf
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.