Kent Executive Swivel Tilt Chair
You’ll be tempted to work late in the comfort of the Kent Executive Swivel Tilt Chair with an inviting quilted back and soft transitional styling. Featuring a wood base in a dark wood finish and gold nailhead trim, the chair is covered in the luxurious Venerando Bisque aniline top grain leather.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Alternate Cover Items | EC206-088 |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 |
| Arm Height – Max | 26 |
| Arm Height – Min | 24.5 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 35.50 |
| Carton Weight | 72.75 |
| Carton Width | 29.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 29.50 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 40.00 |
| Important Use Information | We highly recommend the use of an appropriate floor mat under our Executive and Office Chairs. Failure to use such floor mats will result in caster failure and will void any claims to floor o |
| Leather | Venerando Bisque (Aniline Top Grain) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-VENERANDOBISQ-SC |
| Motion Type | Swivel |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Height – Max | 21.5 |
| Seat Height – Min | 19.5 |
| Seat Width | 22 |
| Seat to Back Height | 19 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-VENERANDOBISQ-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 28.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 59.52 |
| Image Role Data | {“EC206_081_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”EC206_081_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”EC206_081_side_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Side”]} |
| Weight | 59.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 28.5 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | EC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brinley Executive Swivel Tilt Chair
Lazzaro Executive Tilt Swivel Chair
Rochelle Executive Swivel Tilt Chair
Merlin Executive Swivel Tilt Chair
Lynn Executive Swivel Tilt Chair
Phoenix Executive Swivel Tilt Chair
Beckett Executive Swivel Tilt Chair
Wright Executive Swivel Tilt Chair
Sasha Executive Swivel Tilt Chair
Executive Swivel Tilt Chair
Erin Executive Swivel Tilt Chair
Samuel Executive Swivel Tilt Chair
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Polk Desk
Solaria Desk
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Modern Desk
Monolith Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Brady Solid Mango and Iron Writing Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Foundations Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.