Josie Swivel Accent Chair
The Josie Swivel Chair boasts elegance and comfort with plush upholstery, clean lines, and a 360-degree swivel base, crafted with a strong eye for detail and premium materials for long-lasting quality.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | Snow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Josie |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Josie Swivel Accent Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Gray |
| Detail Color | Josie Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Josie |
| Features | Swivel |
Josie Swivel Accent Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mink |
| Style | Contemporary |
| Collection | Josie |
| Features | Swivel |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.