Noel Leather Chair Without Pillows
The Noel chair is ultra-comfortable in feel and stylish and modern in appearance. Track arms, tapered legs and an exposed wood frame update the traditional club chair design. Stitched detailing along the outside of the frame adds the perfect, tailored touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 27.25 in and 69.22 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Col | 107.7 |
| Cubes | 39.38 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7322LO |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 296-011 |
| Leather Shown | 296-011 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.25 |
| Overall Product Width | 41 |
| Product Name Search | Noel Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25.75 in and 65.41 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 27.25 in and 69.22 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
| Dimensions | 40.25 × 41 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mily Fabric Bumper Ottoman
| Dimensions | 22.5 × 30.5 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cordova Side Table
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Grace Fabric Sofa
| Dimensions | 42 × 89.75 × 32.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Avondale Cocktail Table
Lioni Leather Power Motion Sectional
| Dimensions | 122.5 × 153.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather, Power, Power Footrest, Power Headrest |
Bliss Fabric Armless Chair
Bliss Fabric Power Motion Sectional
Marcato Side Table
Ventura Leather Swivel Chair
Gabi Fabric Right Arm Chaise
Ashbrook Cocktail Table
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.