Yates Stationary Chair
Classic yet chic, the silhouette of the Yates Stationary Chair is full of movement and energy in the lines on the arms, side and back. Accented by nailhead trim, the chair is covered in the Buckaroo Colt aniline leather and the wood legs are finished in Natchez Brown.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 |
|---|---|
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 42.00 |
| Carton Weight | 104.00 |
| Carton Width | 41.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 40.50 |
| Distressing | No |
| Height | 35.50 |
| Leather | Buckaroo Colt (Aniline) |
| Leather Type | Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-Buckaroo-Colt-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 39.50 |
| Weight | 88 |
| Image Role Data | {“SS519_03_01_087_6123_80116_89_806_SQ_616900_89_room”:[“Room Image 1″],”SS519_01_087_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Buckaroo_Colt”:[“Leather Image 1”]} |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 39.5 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Meridian Swivel Chair
Chester Stationary Sofa
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Savion Deux 5 Seat Sectional with Four Power Recliners and Six Power Headrests
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Duncan Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Torres 5 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Headrest
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
Daisy Swivel Glider Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.