Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
Introducing our exquisite Olimpia armchair, a true masterpiece of craftsmanship. This armchair not only brings timeless elegance to your living space but also ensures lasting durability. Its rich, natural wood frame serves as both a statement piece and a symbol of comfort. Experience the perfect blend of sophistication and coziness with our wooden leg armchair, where design meets function in perfect harmony.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| White. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes one decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Beige |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi step lacquer finish with a tequila color stain that lets the natural mango grain come through |
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olimpia 6 Drawer Dresser
5/0 Platform – Olimpia
Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
Olimpia 1 Drawer End Table
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 4 Drawer Cocktail Table
Olimpia 4 Drawer Chest
Olimpia 6 Wooden Shelves Bookcase
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 2 Drawer 2 Doors Sofa Table
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.