Rhodes Power Lift Chair
Classic style meets modern functionality in the Rhodes Power Lift Chair. This power lift chair offers an easy lift and recline mechanism, all controlled by a handy remote. Crafted with a solid steel mechanism and steel seat box, it provides a sturdier, more durable base that’s built to last. The rolled arm traditional design brings a touch of elegance to any space, while its compact footprint makes it a perfect fit for both spacious living areas and cozy nooks alike. Upholstered in a versatile beige fabric, it features a full chaise pad for leg support and high-resiliency foam for enduring comfort. With a 300 lb. weight capacity and simple assembly, the Rhodes Lift Chair marries convenience with timeless style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Single motor Power Lift Chair offers easy lift and recline | Yes |
|---|---|
| Solid Steel Mechanism ensures dependability and long lasting performance in a lift chair | Yes |
| Built with the steel seat box for a heavier, sturdier and more durable foundation that is less prone to tipping | Yes |
| Chaise Pad Design Fully Supports Legs Eliminating Pressure Points | Yes |
| Hand held remote controls lift and recline | Yes |
| Outside pocket stores handheld remote and other items such as magazines, phones and tablets for convenient access | Yes |
| High-resiliency foam seating offers enhanced comfort, support, and shape retention for long-lasting relaxation and enjoyment. | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Durable 100% polyester fabric cover, Wyzenbeek double rub certified for frequent use without wearing down easily, offers exceptional protection, fade-resistance, and easy maintenance for long-lasting beauty and convenience. Ideal for homes with children o | Yes |
| 14″ Wall Clearance | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Product Size | 30.5 x 37.5 x 40.5 in |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 30.5 × 40.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Rhodes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Customizable |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Rhodes |
| Features | Customizable |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38.5 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Customizable |
Polaris Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38.5 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Liam Bronze Power Lift Recliner – 3BL786
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Storage |
Vega Medium/Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Maya Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 39 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
Jean Bronze Power Lift Recliner – 3BL793
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Transitional |
| Collection | Jean |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32 × 41 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Austin |
| Features | Customizable |
Polaris Medium Wide Power Lift Chair Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Power, Power Lift, Recline, Reclining Furniture, Remote |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.