Bono Power Headrest Wallhugger Recliner W/Next Level – Triple Power
Triple Power Curvaceous organic shapes in generously scaled retro-inspired forms abound in the Bono motion furniture collection. Perfectly paired with modern conveniences like power recline, stainless beverage holders, power-adjustable headrests, and performance fabrics, it’s hard to say if style edges out function or vice versa. Double-bustle backs are flanked by generously weighted wings and hand-upholstered multi-leveled paneled arms topped with polyfoam pads. Plump pad-over ‘-chaise seating provides the perfect combination of sink-into softness and stylish support. At home in both contemporary settings, casual rooms, and even those inspired by the past, the Bono collection provides as much comfort as it draws compliments.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocker | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 42″W x 44″D |
|---|
| Dimensions | 44 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocker |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
The Boss Triple Power Loveseat w/ Console
| Dimensions | 41 × 81 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Bono Power Headrest Rocker Recliner W/Lumbar
| Dimensions | 44 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocker |
Point Break Power Headrest Wallhugger with Lumbar
| Dimensions | 43 × 39 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Birmingham Triple Power Loveseat w/Console
| Dimensions | 43 × 83 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Power Headrest Sofa W/ Triple Power
| Dimensions | 43 × 90 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Point Break Power Headrest RAF Loveseat Triple Power (1 recliner)
| Dimensions | 43 × 58 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Birmingham Triple Power Loveseat
| Dimensions | 43 × 70 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
The Boss Triple Power Chair & 1/2
| Dimensions | 41 × 55.5 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Birmingham Power Headrest Rocker Recliner w/Lumbar
| Dimensions | 41 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Rocker |
Kendall TRIPLE POWER HR WALLHUGGER RECLINER W/NEXT LEVEL
| Dimensions | 42 × 34 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest, Rocker |
Kendall TRIPLE POWER SOFA
| Dimensions | 43 × 85 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Power, Power Headrest |
Bristol Triple Power Sofa
| Dimensions | 41 × 90 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Triple Power |
| Features | Cupholders, Fabric, Leather, Power, Power Headrest |
Randell Rocking Recliner
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Primo Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Henry Power High-Leg Recliner with Power Headrest and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.