Conrad Power Headrest Rocker Recliner w/SoCozi
SoCozi™ Grand in scale and as well as comfort, kick back in sumptuous seating in the Conrad recliner. Wide supportive arm pads on shapely radiused arms combined with a pad-over-seat chaise pad , and a stylishly partitioned back all key for hours of relaxation. Available for custom orders in many stylish fabrics and leathers as well as features like power adjustable recline, power adjustable headrest, and USB-C connectivity make this the recliner of your dreams.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 44″H x 40″W x 44″D |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prestige 2-Way Power Headrest Hi Leg w/ SoCozi
| Dimensions | 39 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Fandango Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Venus Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 35 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Dawson Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Venus Zero Gravity Recliner with Power Headrest & SoCozi
| Dimensions | 42 × 35 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
MiMi Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
Dawson Swivel Rocker
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Conrad Power Headrest Wallhugger Recliner
View Point Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 43 × 38 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fame Power Headrest Rocker w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Conrad Power Headrest Wallhugger w/Next Level
Conrad Power Headrest Wallhugger Recliner w/SoCozi & Next Level
Maddox Power Reclining Chair and A Half w/ Headrest & Lumbar – X45759
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Gemini – Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gemini |
| Features | Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Randell Rocking Recliner
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heather |
| Style | Transitional |
| Collection | Gemini |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Rocking, Swivel |
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.