MiMi Power Headrest Rocker
SoCozi™ Mimi epitomizes the truism that good things come in small packages. Scaled to fit perfectly in the smallest of room settings, Mimi is at home in nurseries as well as apartment living. One thing that is not debatable is the comfort Mimi provides. Double bustle backs combined with pad-over-chaise seat cushions, as well as swept back arms, all combined to create head-to-toe support in plush, soft comfort. Mimi is available for special ordering with options such as power recline, power-adjustable headrest in hundreds of fashionable fabrics and leather, it can be custom-tailored to your liking.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 39″H x 31″W x 37″D |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prestige 2-Way Power Headrest Hi Leg w/ SoCozi
| Dimensions | 39 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Pep Talk 2-Way Hi Leg Recliner
| Dimensions | 38 × 33 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest |
Saturn Zero Gravity Recliner with Power Headrest & SoCozi
| Dimensions | 42 × 34 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Fame Swivel Rocker
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Jive Hi Leg 2-Way Power Headrest Hi-Leg w/ SoCozi
| Dimensions | 40 × 32 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Primo Power Headrest Rocker
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fandango Power Headrest Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fame Power Headrest Rocker w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Venus Zero Gravity Recliner with Power Headrest & SoCozi
| Dimensions | 42 × 35 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Dawson Wallhugger Recliner
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Dawson Rocker Recliner
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fandango Swivel Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Maximo Leather Power Recliner
| Dimensions | 39 × 42 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Omnia Leather |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Astor Rocking Recliner – 010519
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 37.5 × 44.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Austin Chestnut Leather Power Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 42 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Rowan Gliding Recliner
| Dimensions | 39 × 34 × 41 in |
|---|---|
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Manual Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Polaris – Kahlua Power Recliner
Trouper Rocking Recliner
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Recline, Rocker |
| Style | Casual |
Harbor Town Rocking Recliner – 010799
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Transitional |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Lennon Rocking Recliner – 010787
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 32.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lennon |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocking |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.