James Sectional – 521
Comfortable, cool and laid back, the James sectional makes relaxing look as great as it feels. Inviting bucket seats, chaise legrests, pillow top arms and tall, stitched pillow backs envelop you in comfort and support. A variety of innovative pieces let you easily configure the perfect sofa, with power or manual reclining. Customize yours with a wide array of fabrics and available upgrades.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Fabric | Yes |
| Manual Reclining | Yes |
Product Details
| Casual, family-friendly style | Yes |
|---|---|
| A variety of pieces can be configured to any room size or shape | Yes |
| Reclining modules available with power or manual latch release | Yes |
| Bucket seats with chaise legrests | Yes |
| Pillow top arms | Yes |
| Tall, stitched pillow backs | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
| Brand | La-Z-Boy |
|---|---|
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Manual Reclining, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
James Power Reclining Loveseat w/ Headrest, Lumbar & Console – X49521
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
James Power Rocking Recliner w/ Headrest – 10U521
James Reclining Loveseat – 448521
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
James Rocking Recliner – 010521
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Transitional |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
James Reclining Loveseat w/ Console – 449521
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Storage |
James Wall Recliner – 016521
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
James Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48521
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
James Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44521
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Transitional |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
James Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Console – U49521
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
James Power Rocking Recliner w/ Headrest & Lumbar – 10X521
James Power Reclining Sofa w/ Headrest & Lumbar – X44521
| Weight | 234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Lead |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
James Power Wall Recliner w/ Headrest & Lumbar – 16X521
| Weight | 118.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Beckham Sectional
Spartacus – Chocolate 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Whitman – Verona Coffee Powered By Freemotion 6pc Modular Power Reclining Sectional With Power Adjustable Headrests
Noah Sectional
| Dimensions | ---- in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Caldwell- Tahoe Fog 6pc Modular Power Reclining Sectional
| Dimensions | 93.75 × 106.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Transitional |
Paxton Sectional
Beckham Sectional
Nicolette Fabric Sectional
| Dimensions | 42 × 134.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Spartacus Oyster 6 Piece Sectional
| Dimensions | 120 × 133 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Cupholder, Leather, Reclining |
| Style | Transitional |
Eden Fabric Sectional
| Dimensions | 105 × 105 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.