BG Basic Mattress Protector – Queen
The Basic Mattress Protector features a lightweight fabric surface that keeps your mattress dry throughout the night. Designed with a soft fabric to provide maximum comfort. Noiseless waterproof barrier that will not affect the feel of your mattress. Flexible surface dy.mically reacts to your motion for the most comfortable fit. The mattress protector is also high-efficiency machine washable, which requires less water and energy, and can be placed in the dryer. Sidewall skirt fits mattresses up to 18” in height.
Product Details
| Lightweight | Yes |
|---|---|
| Breathable | Yes |
| Waterproof Barrier | Yes |
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ver-Tex Mattress Protector
advanced Protector Queen Mattress Protector (Set of 4)
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 16 × 60 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Sleep® |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – King
| Dimensions | 80 × 76 × 8 in |
|---|---|
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Full
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector
Dri-Tec Mattress Protector – Twin
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.