Dri-Tec Crib Mattress Protector
Your baby can rest easy each night with a protector designed to wick and repel! Made up of soft layers that enhance airflow for maximum breathability, our Dri-Tec® Crib Protector wicks away moisture throughout the night to create an ideal sleep environment for your baby. Featuring a noiseless, waterproof barrier, this mattress protector is hypoallergenic and guards against accidents, mildew, and more to maintain a clean and healthy sleep environment.
Features
| Moisture Wicking | |
|---|---|
| Breathable | |
| Powerband | |
| Waterproof Barrier |
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 8 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Waterproof Barrier |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Pillow Protector – Jumbo/Queen
| Weight | 0.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Pillowcase Set – Light Grey / King
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Blush / King/Cal King
| Weight | 6.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Pink |
| Detail Color | Blush |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / King / Cal King
| Weight | 7.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Mattress Protector – California King
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Bright White
Dri-Tec Mattress Protector – Twin
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / Queen
| Weight | 6.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Bright White / Full
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Full
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Air-X Performance® Mattress Protector – Twin
iProtect Mattress Protector – California King
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Queen
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 60 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.