Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Queen X-Wide
Worry less with Dri-Tec! Expertly engineered from our moisture wicking fabric, our breathable Dri-Tec® Sofa Bed Mattress Protector is designed to firmly grip your sofa bed’s mattress for a seamless fit that prevents bunching. Featuring a noiseless, waterproof barrier, the Dri-Tec® Sofa Bed Mattress Protector guards your mattress against stains, spills, and common allergens such as pet dander and dust mites, creating the ideal sleep environment for your guests.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bedding Size | Queen X-Wide |
|---|
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 64 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / King / Cal King
| Weight | 7.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Light Green
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / King/Cal King
| Weight | 6.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Forest Green / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Green |
| Detail Color | Forest Green |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Bright White / Split Head King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 74 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Pillowcase Set – Light Grey / King
Dri-Tec Pillowcase Set – Light Grey / Queen
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Mattress Protector – Twin XL
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 39 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Pillowcase Set – Bright White / Queen
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Split Head King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 74 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Mattress Protector
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Twin
| Weight | 1.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 32 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Full
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Ver-Tex Mattress Protector
Air-X Performance® Mattress Protector – Twin
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Queen X-Wide
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 64 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.