M3 Comfort Layer – King
Engineered with three layers of innovative Boost® technology, the replaceable M3 Comfort Layer facilitates heat dissipation and encourages optimal air circulation. Enjoy an eco-friendly removable, washable comfort layer cover for a clean sleep environment. The foam layers swiftly adapt to your body, providing an instant sense of elevation while efficiently isolating motion caused by body movements, ensuring uninterrupted and restful sleep throughout the night.
Product Details
| Bedding Size | King |
|---|
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 76 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White/Navy |
| Collection | M3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Twin
| Weight | 1.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 32 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
iProtect Mattress Protector – California King
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector – Full
| Weight | 4.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Ver-Tex Mattress Protector
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Full
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector – Queen
| Weight | 4.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Mattress Protector – Split California King
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 36 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.