Dri-Tec Pillowcase Set – Medium Beige / King
Featuring advanced moisture-wicking technology, buttery smooth Dri-Tec Pillow Cases keep you cool and dry throughout the night. The innovative Dri-Tec fabric wicks sweat away from your skin to promote quick evaporation of moisture. With BEDGEAR’s Powerband®, these pillowcases provide a secure fit and grip to ensure your pillows stay in place, giving you uninterrupted sleep.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Pillow Size | King |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Bright White / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Grey / Split Head King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 74 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Light Grey
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Full
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / King / Cal King
| Weight | 7.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Pillowcase Set – Light Grey / Queen
Dri-Tec Mattress Protector – King
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 78 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Pillowcase Set – Bright White / Queen
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Grey / Split Head Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Mattress Protector – Full
| Weight | 4.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 54 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Level Performance® Pillow – 3.0
| Weight | 6.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 6.5 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White/Mint |
| Collection | Level Performance® |
| Features | Fabric |
Level Performance® Pillow – 2.0
| Weight | 6.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 5.75 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White/Mint |
| Collection | Level Performance® |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.