Dri-Tec Mattress Protector – King
On Display In Store
Description
Description
Create your ideal sleep environment with our Dri-Tec® Performance® Mattress Protector. Moisture-wicking and breathable, this protector keeps you dry and comfortable all night long.
Features
| H2Zero® Waterproof Barrier | |
|---|---|
| . |
Additional information
Additional information
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 78 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
BGM03AWFK
Category: Mattress Protectors
Tags: ., Bedgear, H2Zero® Waterproof Barrier, Mattress Protectors, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Queen
| Weight | 5.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Full
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Pillowcase Set – Grey / King
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Light Green
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Grey / Split Head Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Queen X-Wide
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 64 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Bright White / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | Bright White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Deep Pocket / Grey / Queen
| Weight | 6.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 25 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / Twin/Twin XL
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 39 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Sofa Bed Performance® Mattress Protector – Twin
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 32 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector
Air-X Performance® Mattress Protector – Queen
Ver-Tex Mattress Protector
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Full
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Air-X Performance® Mattress Protector – King
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.