Encinitas Outdoor Cocktail Table Cover
This cover is custom designed to fit this specific Bernhardt Exteriors cocktail table, giving you an extra layer of protection for your outdoor space. The cover is durable, yet lightweight and breathable. It offers a strong defense against moisture, UV rays, mold, mildew, and dust. It is available in a stylish Light Grey color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Frameupholsterysetsku | X01027 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | C1027O |
| Product Type | Cocktail Table Cover |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Shipping Weight | 2.5 |
| Total Shipping Weight | 2.5 |
| Covers resist water, shrinking, fading, UV rays, and severe weather. | Yes |
| Incredibly durable, the covers are tear- and stretch-resistant, beautifully holding their shape thanks to their tensile strength in both warp and fill directions. | Yes |
| The breathable fabric features a high mold and mildew resistance when covering furniture and cushions that have been properly cleaned and dried. | Yes |
| This cover stays securely in place with pull cords. | Yes |
| A tailored cover is available for each sectional component and easily zips to the next piece to ensure the entire sectional is protected. | Yes |
| Covers are constructed of Sur Last, a 100% solution-dyed 600 denier woven polyester, finished with a solvent-based, water repellent treatment. This specially formulated urethane coating is gentle on sensitive surfaces. | Yes |
| Table covers include tenting pieces that will allow water to drain away from surfaces. | Yes |
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carmel Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Antilles Outdoor Arm Chair
Praia Outdoor Chair 1/2 Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Caprera Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Captiva Outdoor Ottoman
| Dimensions | 28 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capri Outdoor Ottoman Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Perissa Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.25 × 19.5 × 36.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Graphite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trinidad Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tenerife Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.