Cabo Barstool | Frame SKU
The Cabo Barstool is crafted with a generously oversized frame and plush pillow cushions for sumptuous comfort. Cabo is wrapped in Resin Wicker with a Kahlua finish bringing a tropical feel to any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Kahlua | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Seat cushion is waterfall style, 3″ thick | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Soothe Pearl | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L24″ x D24″ x H44″ |
| Arm Height | 44 in. |
| Seat Height | 32 in. |
| Dimensions | 24 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cabo Oversized Swivel Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
Cabo Loveseat in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Cabo Daybed
| Weight | 126.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Cabo Dining Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.62 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Cabo Loveseat
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Sofa | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Daybed in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 126.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Dining Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.62 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Barstool in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Oversized Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Naples Sling Barstool
Naples Stackable Sling Club Chair
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Coronado Barstool | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Chaise Lounge
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.