Cabo Counterstool | Frame SKU
The Cabo Counterstool is crafted with a generously oversized frame and plush pillow cushions for sumptuous comfort. Cabo is wrapped in Resin Wicker with a Kahlua finish bringing a tropical feel to any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Kahlua | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Seat cushion is waterfall style, 3″ thick | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Soothe Pearl | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L24″ x D24″ x H37″ |
| Seat Height | 32 in. |
| Dimensions | 24 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Cabo Daybed
| Weight | 126.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Dining Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.62 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Oversized Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Daybed in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 126.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Cabo Sofa
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 112.6 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Cabo Oversized Club Chair
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Counter Stool in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Sofa | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Loveseat in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Cabo Barstool | Frame SKU
| Dimensions | 24 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Cabo |
| Features | Fabric |
Naples Sling Barstool
Naples Square 36″ Dining Table
Naples Stackable Sling Dining Chair
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Dana Wing Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples End Table
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.