Malibu Barstool
Deco meets contemporary with Sunset West’s Malibu Collection. Featuring a structural design with modern proportions, the Malibu Barstool includes a split-back frame and curved tuxedo arm. Tailored cushions mimic the sleek frame design and provide supreme comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Matte Coal finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | W24.3″ x D25.9″ x H40″ |
| Seat Height | 32.5 in. |
| Dimensions | 25.9 × 24.3 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Malibu Coffee Table
Malibu Ottoman | Custom kit
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Malibu Sofa
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Barstool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.9 × 24.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Swivel Chair in Cast Silver, No Welt
Malibu End Table
CUSTOM KIT for Malibu Dining Chair
| Weight | 24.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.39 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Console Table
Naples End Table
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Chaise Lounge
Naples Pub Table
Rendondo Outdoor Sofas
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Redondo Outdoor Loveseats
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.