Monterey Barstool | Frame SKU
The Monterey Barstool incorporates organic lines with a stately frame for a handsome statement outdoors. Monterey is constructed in long-lasting aluminum, with an Espresso powder coat and Old World Copper Rub, for a beautiful look and finish that will stand the test of time with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame in Old World Copper finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Stone with self-welt | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L24″x D25″ x H50″ |
| Weight | 27 lbs. |
| Arm Height | 37 in. |
| Seat Height | 29 in. |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monterey End Table
CUSTOM KIT for Monterey Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 80.91 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29.53 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Single Chaise | Frame SKU
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Barstool in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.43 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monteray Chaise Lounge
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Sectional | Frame SKU
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey dining Swivel Rocker | Frame SKU
Monterey Dining Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Dining Swivel Rocker
CUSTOM KIT for Monterey DBL Chaise or RD Chaise
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Club Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 29.53 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Sling Dining Chair
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Naples Pub Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.