Monterey Single Chaise | Frame SKU
The Monterey Chaise incorporates organic lines with a stately frame for a handsome statement outdoors. Monterey is constructed in long-lasting aluminum, with an Espresso powder coat and Old World Copper Rub, for a beautiful look and finish that will stand the test of time with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame in Old World Copper finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Stone with self-welt | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| 5 Adjustable Positions to include Flat | Yes |
| Dimensions | L78″ x W29″ x H39″ |
| Weight | 53 lbs. |
| Arm Height | 22 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monterey End Table
Monterey Dining Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29.53 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Sofa in Linen Stone w/ Self Welt
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 80.91 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Ottoman | Stocked kit
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monteray Chaise Lounge
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Coffee Table
Monterey Loveseat in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Sofa
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 80.91 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Dining Swivel Rocker
Vero Outdoor Swivel Chair
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.