Malibu Outdoor Chaise
Loops of stainless steel craft the arms of the Malibu chaise. The metal design is inspired by movement and encircling forms, sweeping through to the curves of the feet. A seat cushion and back pillow provide sumptuous comfort, including a headrest pillow.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21 in and 53.34 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Com | 5.2 |
| Cubes | 44.3 |
| Furniturecoveringraphite | C2489O |
| Furniturecoverinlightgrey | C2489BO |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 87.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chaise |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 48 in and 121.92 cm |
| Seat Height | 14 in and 35.56 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Metal |
| Accent throw pillow available at an additional charge | Yes |
| Back panel & base wrapped in woven rope in Whitecap finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated stainless steel frame in Brushed Stainless Steel finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Seat cushion is high-resiliency foam with poly wrap | Yes |
| Recommended throw pillow size is 12″x22″ | Yes |
| Back cushion is polyester fiber in water-resistant tick | Yes |
| Reclines 180 degrees | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Height | 21 in (53.34 cm) |
| Width | 87.5 in (222.25 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
| Dimensions | 30 × 87.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mara Outdoor Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Perissa Outdoor Side Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Counter Stool Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Chair 1/2
| Dimensions | 37 × 46.5 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capri Outdoor Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 25.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Raven |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Arm Chair Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Swivel Chair Cover
Cerchi Outdoor Accent Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santiago Outdoor Dining Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Sofa Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tenerife Outdoor Cocktail Table Cover
| Brand | Bernhardt Furniture |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair Cover
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Borneo Outdoor Lounge Chair, Oyster
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Rustic |
| Collection | Borneo |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.